10 października nasza parafia gościła 50-osobową grupę uczniów i nauczycieli.

Wydawałoby się, że to nic niezwykłego, a jednak... Grupę tę stanowili młodzież i dorośli z ośmiu krajów: Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch oraz Turcji!

Organizatorem wycieczki było Gimnazjum nr 18 im. Kazimierza Wielkiego w Częstochowie.

Dodatkowym elementem, interesującym i budzącym ciepłe skojarzenia wśród nas była nazwa całego projektu współpracy, w ramach którego szkoły z tylu krajów spotykają się: "Comenius - Uczenie się przez całe życie" ! Comenius, to łacińska parafraza nazwiska znanego i bliskiego nam Jana Amosa Komeńskiego, a dalsza część nazwy projektu opiera się o program, który Jan Amos zawsze głosił i starał się realizować: człowiek, cały człowiek, we wszystkich swoich aspektach, uczy się całe życie, niezależnie od wieku!

Dodatkowy interesujący akcent stanowił temat tej konkretnej wizyty: "Life of minorities with us or alongside us"?( Życie mniejszości z nami czy obok nas ?), w ramach którego młodzi ludzie i ich opiekunowie zwiedzili najpierw Zelów i Klub Czeski, a następnie właśnie naszą parafię.

Cieszymy się, że kwestia mniejszości narodowych jest czymś, co poddawane jest uwadze uczących i uczniów, w tak szerokim wymiarze wielokulturowym. 

Zobacz zdjęcia