Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie

 

              2 sierpnia wszyscy z dużym bagażem emocji żegnaliśmy zmarłego dramatycznie 28-letniego p.Pawła Pospiszyła, zamieszkałego na ulicy Piotrkowskiej.

Nabożeństwo pogrzebowe poprowadził ks. Krzysztof Góral, któremu za tę posługę bardzo dziękujemy.

Ks. Krzysztof w swoim nabożeństwie wykorzystał słowa z Księgi Hioba, które możemy tutaj zacytować i uczynić naszą modlitwą:

Człowiek urodzony z niewiasty żyje krótko i jest pełen niepokoju. Wyrasta jak kwiat i więdnie; ucieka jak cień i nie ostaje się. Aleć jeszcze nad takim masz otwarte oczy i pozywasz mnie przed siebie na sąd. Jak może czysty pochodzić od nieczystego? Nie ma ani jednego. Gdy jednak jego dni są ustalone, a liczba jego miesięcy postanowiona u ciebie, gdy Ty wyznaczyłeś mu kres, którego nie może przekroczyć, odwróć od niego swój wzrok, niech odpocznie, niech jak najemnik nacieszy się swoim dniem (Hi14,1-6).

 

               Bezpośrednio po nabożeństwie 19 lipca zwanym Świętem Kościoła w Środku Polski odbyła się skromna i krótka uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej 600 rocznicę spalenia Jana Husa.

Na początku Prezes Kolegium Kościelnego powiedział:

Dzisiaj oficjalnie kończymy Rok Husa w którym odbywały się sympozia ,odczyty lub jak wczoraj kompozycje słowno muzyczne. Można zadać sobie pytanie - Po co?. Po to abyśmy pamiętali a może przypominali sobie kim był człowiek którego głęboka wiara zaprowadziła na stos a potem Braci Czeskich na wygnanie. Kim był mistrz z Uniwersytetu Karola w Pradze który wywarł takie piętno na naszych przodkach a raczej na ich wierze.

                 Wiedzieliśmy od dzieciństwa, że Jan Hus został za swoje poglądy spalony na stosie w Konstancji ze słowami Pravda Vitezi. Przypominaliśmy sobie o tym ilekroć przychodziliśmy do kościoła z tablicy umieszczonej wysoko nad kazalnicą i  drugiej czarnej z roku 1915 upamiętniającej 500 rocznicę śmierci.

                   Kilka dni temu jeden z odwiedzających nas gości w kościele najpierw bez słowa wpatrywał się w tą tablicę a potem westchnął to już 100 lat to już 3-4 pokolenia.Ale dla Zelowani to nie była pierwsza rocznica śmierci swojego mistrza obchodzona w Zelowie.Ale w 1815 r o własnym kościele jeszcze tylko marzyli, dopiero za 6 lat położą kamień węgielny a po10 zbudują kościół. To nie był czas ba pamiątki, to był czas na budowanie ,zwłaszcza własnej egzystencji. Dopiero za 100 lat fundując tablicę pamiątkową dali nam i żyjącym przed nami ?My pamiętaliśmy i Wy pamiętajcie.

                       I pamiętamy. Wierzę, że i nasi potomkowie będą też pamiętać.Nie dla samej pamięci ale dla wiary której jest symbolem a tablica pamiątkowa kiedy nas już nie będzie niech im w tym pomoże. Następnie Prezes Konsystorza p.Witold Brodziński zabrał głos i dokonał aktu odsłonięcia oraz odczytał tekst umieszczony na tablicy.

 Karol Pospiszył

galeria foto

Tegoroczny przyjazd wycieczki z Czech organizowanej przez czeskie Stowarzyszenie Exulant zaplanowany został już rok wcześniej. Wiadomo już wówczas było, że tegoroczny Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie, a zwłaszcza inaugurująca go niedziela, poświęcone będą upamiętnieniu 600. rocznicy męczeńskiej śmierci czeskiego reformatora Kościoła - Mistrza Jana Husa.

       Ponad sześćdziesięcioosobowa grupa z Czech przyjechała do Zelowa w piątek 16 lipca 2015 wieczorem autobusem i prywatnymi samochodami, zakwaterowanie mieli zapewnione w pensjonacie Lafayette a także w domach naszych parafian.

Program pobytu wycieczki, ustalony wcześniej z zelowskim Kolegium Kościelnym, był niezwykle intensywny. Wynikało to szczególnie z faktu, iż uczestnicy wycieczki chcieli nie tylko uczestniczyć w zaplanowanych uroczystościach lecz także chcieli odwiedzić miejsca związane z ich osobistymi rodzinnymi przeżyciami.

Większość uczestników bądź urodziła się w Zelowie, bądź też ich rodzice, dziadkowie pochodzili z  Zelowa lub najbliższych okolic

Już w piątek wieczorem w odnowionej sali zborowej zelowskiej plebanii odbyło się spotkanie integracyjne z członkami naszej parafii. Miło spędziliśmy czas na wspomnieniach i prezentacji różnorodnych działań parafialnych realizowanych w naszym zborze.

       Sobotni program obejmował dopołudniową przejażdżkę po okolicznych wioskach, w których przed II wojną światową mieszkali zelowscy Czesi - przodkowie exulantów, którzy dziś żyją w Czechach ale i w wielu innych krajach. Odwiedziliśmy Faustynów i znajdujący się tam leśny cmentarz. Bardzo poruszającą chwilą był moment wspomnień Vlastimila Pospišila, który urodził się w Faustynowie i opowiedział o czasach swego dzieciństwa. Wzruszeniem napełniła wszystkich wspólna modlitwa i wspólnie zaśpiewana pieśń. Przejechaliśmy przez Pożdżenice, Ignaców, Józefatów, Zelówek, Bujny, Zelów.

Po południu odbyło się spotkanie na zelowskim cmentarzu gdzie złożono symboliczne bukiety kwiatów przy najstarszych grobach, wspominano przodków i w modlitwie składano podziękowania Bogu za wieloletnią opiekę i łaskę. Wieczorem w kościele wszyscy mogliśmy uczestniczyć w muzyczno - artystycznym programie poświęconym pamięci Mistrza Jana Husa przygotowanym przez uczestników wycieczki z Czech.

         Świąteczną niedzielę, 19 lipca, uczestnicy wycieczki rozpoczęli spotkaniem modlitewnym w zelowskiej kaplicy baptystów. Później czynnie i licznie uczestniczyli w programie Święta Kościoła w Środku Polski rozpoczynającego Tydzień Ewangelizacyjny w Zelowie w naszej parafii. Czeskimi akcentami tego dnia było kazanie wygłoszone podczas nabożeństwa przez biskupa Kościoła Czeskobraterskiego, Joela Rumla oraz seminarium zatytułowane "Jan Hus " opowieść o jednej ludzkiej drodze- poprowadzone przez czeskiego pastora z Nosislavi, Ondřeja Macka.

Czas spędzony wspólnie w atmosferze wzajemnego zrozumienia i przyjaźni oraz poczuciu wspólnoty bycia dziećmi Jedynego Boga, Pana naszego upłynął bardzo szybko. W poniedziałek rano nadszedł czas pożegnania. Życzyliśmy sobie wspólnie Bożego Błogosławieństwa.

Wiera Pospiszył

 

 

                        4 lipca 2015 r. Kościół Ewangelicko- Reformowany w Zelowie po raz 6 zapełnił się do ostatniego stojącego miejsca. Niektórzy zadbali o miejsca już dzień wcześniej przywożąc ze sobą ,składane krzesełka.  Powód, to koncert Wędrownego Festiwalu w  Łodzi z cyklu Kolory Polski. Tegoroczny koncert zatytułowany był "Droga do Ciebie" a  solistką znana piosenkarka jazzowa Lora Szafran z towarzyszeniem zespołu. Na koniec wystąpił Chór Filharmonii Łódzkiej - Dla nie(opornych). Chór nieoczekiwanie urósł z  40 do prawie 100 uczestników, co spowodowało pewne kłopoty z występem tak dużej grupy.Koncert został przyjęty owacyjnie przez publiczność a dyr. Filharmonii Tomasz Bęben ocenił go jako jeden z najlepiej zorganizowany w całym cyklu.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku plac parafialny znowu zapełni się samochodami a kościół słuchaczami dobrej muzyki nie tylko z Zelowa ale całego województwa.

 

 

 

 

Karol Pospiszył

 

 

  W ramach pikniku husyckiego w Zelowie odbył się w naszym kościele, wieczorem 13 czerwca, o godz. 20.00, koncert muzyki husyckiej i z czasów Reformacji, w wykonaniu grupy Cithara Sanctorum, która jest częścią poznańskiej drużyny rekonstrukcyjnej.

Spotkaliśmy się na koncercie zaskakująco licznie (zaskakująco, bo muzyka średniowieczna i renesansowa jest tak mało znana), by posłuchać pieśni napisanych przez dra Marcina Lutra oraz utworów starszych, tych z czasów husyckich. Nie brakło także akcentów reformowanych, gdyż mogliśmy usłyszeć Psalmy Genewskie, których muzykę zebrał i przełożył na język czeskiego Śląska (w wersji pierwotnej) ks. Jerzy Trzanowski (1592-1637), pastor i pisarz religijny. Oczywiście usłyszeliśmy je w uwspółcześnionej, polskiej wersji językowej.

Jeszcze raz dziękujemy naszym przyjaciołom z Poznania i mamy nadzieję, że nie była to ich ostatnia wizyta u nas. 

Galeria Foto

W nawiązaniu do 600-lecia męczeńskiej śmierci Jana Husa, spalonego na stosie w Konstancji w 1415 r. na terenie naszej parafii w Zelowie 13 czerwca odbył się rodzinny piknik husycki. Poprowadziła go poznańska grupa rekonstrukcji historycznej Drużyny Księgi i Łuku Jaźwiec. Zaprezentowała ona pokaz broni, strojów, instrumentów i tradycji husyckich. Można było posłuchać opowieści rycerskich, przymierzyć elementy wyposażenia, uzbrojenia, zagrać na średniowiecznych instrumentach, czy poznać rzemiosło sprzed wieków. Chętni mogli spróbować strzelania z łuku, był też pokaz walk.

 Ale nie tylko tradycje średniowieczne w znaczeniu uzbrojenia, sposobów walki, sztuki i rzemiosła starano się pokazać przybyłym na piknik. Istotnym elementem było omówienie "zbroi Bożej" z 6 rozdziału Listu do Efezjan św. Pawła. Pokazując kolejne części uzbrojenia ochronnego średniowiecznego woja, jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej tłumaczył tym samym obrazowo znaczenie tekstu Pawłowego dla konkretnego (także współczesnego) życia duchowego chrześcijanina.

Różne są sposoby przepowiadania Ewangelii- Tutaj, tej nieco innej formy dostarczył nam także nasz wspólny piknik. Jak zresztą mówić o Husie i husytyzmie bez mówienia o Ewangelii...

Bardzo dziękujemy naszym gościom za ich wizytę.

Galeria Foto1

24 maja, w Święto Zesłania Ducha Świętego trzy nasze dziewczęta: Agnieszka Drzazga, Sonia Gryger i Ewa Jersak w akcie konfirmacji publicznie wyznały ich wiarę i chęć uczestniczenia w sposób aktywny, zaangażowany w życiu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Mamy świadomość, że ich decyzja jest także dla nas, jako zboru, zobowiązująca. Postaramy się stale mieć w pamięci konieczność naszej pozytywnej postawy świadectwa życia chrześcijańskiego wobec tych nowych sióstr w Kościele.

Podczas przygotowania, formacji przed-konfirmacyjnej, a nawet podczas egzaminu dopuszczającego, staraliśmy się wspólnie pracować, podkreślając powagę decyzji konfirmantów i konsekwencje z niej wynikające. Mamy żywą nadzieję, że dla tych trzech dziewcząt konfirmacja będzie początkiem ich trwającej całe życie przygody wiary, że będą wzrastały w ich życiu z Chrystusem, a nasz Kościół da im możliwości rozwoju duchowego i konkretnego zaangażowania.

Bardzo gorąco pamiętajmy już dzisiaj o nich w modlitwie. O tych trzech dziewczętach, ale także o ich rodzinach. Dziękujemy ich rodzicom, że zaszczepili w swoich dzieciach odpowiedzialność chrześcijańską. Prosimy też Pana, aby te trzy rodziny były tak jak dotąd miejscem, w którym przekonanie o ważności życia z Bogiem pozostaje stale w centrum uwagi.

Galeria zdjęć

W dniach 16-17 maja, w Zelowie, obradował Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

Podajemy poniżej informację za stroną Kościoła www.reformowani.pl

,,Obradujący w dniach 16-17 maja 2015 r. w Zelowie Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wybrał panią Ewę Jóźwiak prezesem Synodu na drugą kadencję w latach 2016-2020.

Członkowie Synodu zapoznali się ze sprawozdaniami biskupa, prezesa Konsystorza, finansowe, prezes Diakonii Kościoła, Synodalnej Komisji Rewizyjnej i Synodalnej Komisji Prawa i po dyskusji przyjęli je. Jednogłośnie udzielono Konsystorzowi absolutorium za 2014 rok.

Synodałowie zapoznali się z "Propozycją raportu Synodalnej Komisji Problemowej w kwestii ewentualnej ordynacji na duchownych osób homoseksualnych". Postanowiono, aby Synodalna Komisja Problemowa i Konferencja Duchownych knuowały prace na ten temat zalecone przez Synod w 2011 roku. 

Synod zatwierdził regulamin działalności Diakonii Kościoła regulujący zasady funkcjonowania Diakonii i współpracę tej ogólnokościelnej organizacji z parafialnymi służbami diakonijnymi.

Postanowiono również, że w bieżącym roku w Łodzi odbędzie się jesienne posiedzenie Synodu poświęcone zatwierdzeniu preliminarza budżetowego na 2016 rok. Wybranie terminu powierzono Prezydium Synodu."

Cieszymy się, że mogliśmy gościć zgromadzenie synodalne w odnowionej tak dużym wysiłkiem finansowym i fizycznym naszej zelowskiej Plebanii.

Cieszymy się także z klimatu braterskiego, który dominował na Synodzie i z otwartości obrad, które miały miejsce.

Polecamy decyzje, podjęte przez Synod, Panu Kościoła - Jezusowi Chrystusowi - i pamiętamy o nich w modlitwie.

 Galeria zdjęć

Cieszymy się bardzo z wyboru przez Zgromadzenie nowego członka naszego Kolegium Kościelnego - pana Karola Gwiazdowskiego, który został liturgicznie wprowadzony w tę posługę podczas nabożeństwa niedzielnego w dniu 29 marca. Wszyscy życzymy mu błogosławieństwa Bożego w posłudze starszego zboru. 

Galeria zdjęć