Polecamy

 
Stowarzyszenie EXULANT informuje, że Wydawnictwo Kalich w Pradze w Czechach dodrukowało monografię „Zelov” wydaną przez dr Editę Štěřik w roku 2003.

Bliższe informacje pod adresem http://kalich.evangnet.cz
 
{mosimage} Na polskiej Wikipedii zostały umieszczone są encyklopedyczne strony o dzwonkach ręcznych i dzwonkach rurowych ręcznych (czyli chimesach) autorstwa Ewy Jelinek. Te hasła to: "dzwonek ręczny", "dzwonek rurowy ręczny" i "Zelowskie Dzwonki".

 

http://www.jednota.pl/images/banners/kalwin.gif

Alister E. McGrath
"Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury Zachod"

Wydawnictwo Naukowe Semper

http://www.zelandia.pl/images/jahrbuch_polen.jpgUkazało się nowe wydanie rocznika Deutsches Polen-Institut Darmstadt w języku niemieckim na temat religii i koścoioła w Polsce.

Publikacja ta prezentuje różnorodny obraz życia religijnego w Polsce. Autorzy rocznika pytają o kondycję polskiego katolicyzmu w kilka lat po śmierci papieża-Polaka. Ponadto rocznik problematyzuje szereg aspektów z pogranicza socjologii religii. Publikacja informuje również szczegółowo o innych wspólnotach religijnych: Maja Jaszewska prowadzi rozmowę z przedstawicielami polskiej cerkwi prawosławnej, kościoła ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego, Agata Nalborczyk opisuje »polski« islam, a Stanisław Krajewski przedstawia zarys sytuacji religijnej Żydów w dzisiejszej Polsce. Andrzej Osęka natomiast reprezentuje stanowisko agnostyka w społeczeństwie powszechnie deklarującym wierność kościołowi i wartościom chrześcijańskim.

  • Rocznik Jahrbuch Polen 2008 Jugend można zamówić pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz przez księgarnię Co-Liber w Warszawie, Plac Bankowy 4, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło:  Dr. Andrzej Kaluza, Deutsches Polen-Institut

POLSKA NIEZWYKŁA
turystyczny atlas samochodowy

www.polskaniezwykla.pl

Co w tym zaskakującego? Otóż na stronie 185 można znaleźć wzmiankę o naszym mieście, cytując:

Zelów
Zelowski pastor jest kobietą!

Zelów był niegdyś siedzibą zboru i parafii braci czeskich - jednego z wyznań Kościoła ewangelicko-reformowanego. W 1802 r. wieś szlachecką Zelów zakupili Czesi uciekający ze swej ojczyzny przed prześladowaniami religijnymi. W latach 1821-1825 wybudowali tutaj swą świątynię, żałożyli szkołę i utworzyli gminę. Do dziś wewnątrz zelowskiego kościoła ewangelicko-reformowanego znajdują się liczne insrypcje czeskie oraz tablice ku czci Jana Husa i Jana Kalwina. Obok Kościoła znajduje się cmentarz, na którym jest wiele nagrobków i pomników z napisami w języku czeskim.
Za sprawą przybyszów z południa w Zelowie rozwinął się przemysł włókienniczy. Warsztaty tkaczy z Zelowa słynęły z produkcji satyny, kretony i dekoracyjnych pluszów. Do końca I wojny światowej Czesi odgrywali w osadzie dominującą rolę, jednak po utworzeniu Czechosłowacji wielu powróciło do ojczyzny. Ci, którzy pozostali, pielęgnują swoje zwyczaje i język. Przy parafii ewangelicko-reformowanej działa jedyny w Polsce Ośrodek Dokumentacji Braci Czeskich.
Przed kilku laty Zelów gościł przebywającego w Polsce z wizytą państwową prezydenta Czech Vaclava Havla. O Zelowie głośno było też, gdy niedawno Wiera Jelinek została jako pierwsza kobieta w Polsce pastorem Kościoła ewangelicko-reformowanego.

Link do opisu książki